רשימה של דילמות אתיות מסובכות שאף אחד לא הצליח לפתור – באזזי

רשימה של דילמות אתיות מסובכות שאף אחד לא הצליח לפתור


588
588 points

יש כמה בעיות בחיים שלהן יכולים להיות כמה פתרונות – וכל פתרון יהיה נכון. מקרים כאלה נקראים בעיות אתיות, כי לא משנה מהי האפשרות שנבחר, נשפט על ידי החברה בכל מקרה.

אספנו בשבילכם כמה מן הבעיות האתיות הקשות ביותר שידעה האנשות ועדיין לא הצליחה להגיע לתשובה חד משמעית.

 

קעקועים שאומרים "לא לבצע החאייה".

יש אנשים, כולל רופאים שיש על גופם (בעיקר על החזה) קעקוע שאומר "לא להחיות" או "לא לבצע החאיה". מה זאת אומרת? אדם שהובא לבית החולים, לא רוצה שיבצעו בו החאייה, שהחזה שלהם ייחתך (לצורך ניתוח), ביצוע החאייה מחדש ללב או לקבל שוקים חשמליים.

כאשר רופא רואה קעקוע שכזה על הגוף, הוא נתקל בדילמה קשה – האם צריך להתייחס לקעקוע כמסמך משפטי מחייב או פשוט קעקוע? בשנת 2012, היה מקרה של בחור צעיר שעשה קעקוע כזה כי הוא הפסיד בהימור. למרבה המזל, המסמכים אישרו שהוא רוצה להמשיך לחיות ובעצם כן רוצה לעבור החאייה.

מקרה נוסף שאירע היה בשנת 2017, שבו גבר בן 70 הובא לבית החולים ללא הכרה ולא היו לו מסמכים איתו. הדבר היחיד שהיה לו היה קעקוע של "לא לבצע החאייה". לפני שהתחילו לתת לו סיוע רפואי, הרופאים נאלצו להתקשר ליועץ שמצא כי הקעקוע תיאר משאלה אמיתית של המטופל וייעץ לרופאים לכבד את רצונו של המטופל.

בעיות עם הקעקוע של "לא לבצע החאייה" שנויים במחלוקת. משפחתו של המטופל יכולה לתבוע רופא שסירב לעזור למטופל על בסיס קעקוע. ובמקביך, החולה עצמו יכול להתאושש ולתבוע את הרופא כאשר הם מגלים כי רצונם הופר. כך או כך, רופא נמצא בסופו של דבר במצב קשה.

מה אתם הייתם עושים במקרה והייתם נתקלים בקעקוע כזה והייתם רופאים?

 

חיסיון עורך דין-לקוח גם אם אדם חף מפשע עומד לבלות את כל חייו בכלא.

ב- 1982 ירה אנדרו וילסון במאבטח בזמן ששדד בית קפה. עד מהרה, העדים זיהו את הפשע אבל טענו שזהו היה אדם אחר לחלוטין – אלטון לוגן.

וילסון נעצר על רצח אחר. הוא הודה בפשע הראשון רק לעורכי הדין שלו, בידיעה שאתיקה מקצועית לא תיתן להם לדבר על המקרה לאיש. עורכי הדין האלה היו באולם בית המשפט כאשר לוגן חף הפשע, היה בדיון. הם יכלו לשבור את החוקים ולחשוף את הסוד רק אם לוגן נידון למוות – כדי להציל את חייו. אבל זה לא קרה, אלטון לוגן נידון למאסר למשך כל ימי חייו.

וילסון מת בכלא בשנת 2007 וזוהי השנה בה עורכי הדין שלו יכלו לחשוף את הסוד שלו ולשחרר את לוגן בשנת 2008. באותה תקופה לוגן כבר בילה כמעט מחצית חייו בכלא.

האם תוכלו לשבור את החוקים ואת השבועה אם הייתם העורכי דין של וילסון?

 

בדיקת תרופות

לפני כל מכירה של כל תרופה, היא צריכה לעבור בדיקות קליניות שבהן קבוצה אחת של אנשים מקבלים את התרופה האמיתית והקבוצה השנייה מקבלת פלצבו (תרופת דמה).

חוקי מדינות רבות אוסרים על בדיקת תרופות על נשים הרות. משמעות הדבר היא כי הרופאים לא ייתנו את התרופה לאישה בהריון אם זה לא נבדק, גם אם חייה תלויים בה. כתוצאה מכך, יש לנו 2 בחירות – לתת את התרופה שלא נבדקה על נשים הרות או לבדוק את התרופה הראשונה. בשני המקרים, אנשים יכולים למות מהבחירה.

מה אתם היתם עושים?איזה מבין הבחירות האלה נראות הכי קשות עבורכם, ולמה?


What's Your Reaction?

כעס כעס
60
כעס
LOL LOL
30
LOL
OMG OMG
240
OMG
מבלבל מבלבל
240
מבלבל
פאדיחה פאדיחה
150
פאדיחה
כיף כיף
120
כיף
אהבה אהבה
300
אהבה
win win
150
win

תגובות